MENU
Jesteś tutaj: Szkolenia Jazda na skuterze to świetna opcja. Do czego służy prawo jazdy kategorii AM?

Jazda na skuterze to świetna opcja. Do czego służy prawo jazdy kategorii AM?

13:00, dnia 08 lipiec 2022r.
Kategoria:Szkolenia
275
0

Skuter to świetny sposób na poruszanie się po mieście. Możesz poruszać się przez korki w dużych miastach za pomocą dwukołowego skutera. Ma on wiele zalet, ale ma też pewne wady. Nie nadaje się na długie dystanse lub w mroźne zimy.

Prawo obowiązujące od 2013 roku mówi, że aby prowadzić skuter, trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM. Aby ubiegać się o to prawo jazdy, trzeba mieć ukończone 14 lat. Możliwe jest uniknięcie wypadków drogowych poprzez połączenie szkolenia teoretycznego i praktycznego.

Aby podszkolić się w jeździe skuterem zapraszamy do nas!

Skutery mają swoje zalety i wady

Podobnie jak motocykl, skuter należy do grupy jednośladów i posiada silnik. Ten pojazd doskonale nadaje się do jazdy po mieście. Łatwo jest zaparkować w miejscu przeznaczonym dla skutera, więc korki praktycznie nie istnieją. Nie trzeba przechowywać skutera w garażu. Jest też lżejszy od motocykla, dzięki czemu zyskał popularność wśród wielu kobiet mieszkających w dużych miastach. Łatwiej się nim manewruje i omija korki. Jest bezpieczniejszy i nie osiąga prędkości, które są tak duże jak "przecinarki autostradowe". Te maszyny mogą jechać nawet do 45 km/h. Skutery są proste w obsłudze i zazwyczaj wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

Zakup skutera nie spowoduje znacznego wzrostu dochodów gospodarstwa domowego. Nowy skuter kosztuje zaledwie kilka tysięcy złotych. Zużywa dużo mniej paliwa niż samochód, więc koszty utrzymania są niższe. Warto zauważyć, że koszty ubezpieczenia tego skutera nie są tak wysokie jak w przypadku samochodów. Jest łatwy w konstrukcji i rzadko ulega awariom. Zdobycie części zamiennych również jest bardzo proste.

Skuter nie nadaje się do podróżowania na długie dystanse. Skuter byłby wolniejszy do pokonania długiego dystansu niż motocykl. Skuter nie nadaje się na wszystkie pory roku. W zimie i jesienią lepiej nie jeździć na jednym.

Prawo jazdy na skuter

Do 13 stycznia 2013 roku nie trzeba było mieć dowodu osobistego, aby prowadzić skuter lub motorower. Prawo to nadal przysługuje każdemu, kto urodził się po 12 stycznia 1995 roku. Pytanie brzmi: Jak ktoś urodzony po powyższej dacie ma szansę zostać kierowcą skutera? Aby zostać kierowcą skutera, każdy kto nie ukończył 18 lat musi posiadać prawo jazdy kategorii AM. Dokument ten pozwala na prowadzenie motoroweru wyposażonego w silnik spalinowy o pojemności 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy mniejszej niż 4 kW. Pojazd ten nie może przekroczyć prędkości 45 km/h. Z prawem jazdy AM możesz również kierować lekkim quadem (np. Mały quad o masie własnej nieprzekraczającej 350 kg. Prędkość maksymalna maszyny nie może przekroczyć 45 km/h.

Aby ubiegać się o takie prawo jazdy, musisz mieć ukończone 14 lat. Jeśli chcesz prowadzić skuter, musisz mieć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna. Potrzebne będzie również orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia wymienionych pojazdów. Do uzyskania prawa jazdy kategorii AM wymagane jest odbycie szkolenia w szkole jazdy. Pozwoli Ci to zdać zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Istnieje wiele rodzajów skuterów. Pojazdy te mogą być prowadzone na różne sposoby.

Każdy skuter jest inny. Istnieją pojazdy dwusuwowe (2T), oraz czterosuwowe (4T). Pierwsze z nich są cichsze. Silniki te wykorzystują mikser do oblewania olejem lub bezpośrednio do zbiornika. Silnik 4T z drugiej strony zmniejsza spalanie, i jest cichszy. Silnik 4T nie może być tuningowany, a jego naprawa kosztuje więcej niż 2T. Skutery można również podzielić na wersje chłodzone cieczą i powietrzem.

Mimo, że jazda na skuterze jest łatwa, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

  • Podczas jazdy lepiej jest jeździć po prawej stronie drogi.
  • Podczas jazdy najlepiej nie dotykać pedału hamulca.
  • Należy przestrzegać zasad pierwszeństwa.
  • Należy również zwracać uwagę na wyboje na powierzchni drogi, które mogą zmniejszyć przyczepność pojazdu.
  • Kierowcy skuterów muszą unikać przecinania torów, hamowania na zakrętach, jazdy w martwym polu oraz jazdy za większymi pojazdami.Jaki rozmiar umywalki wybrać? 17:50, dnia 07 czerwiec 2021r.
Jak zadbać o swój filtr DPF? - 5 patentów 14:55, dnia 13 październik 2022r.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*